Zaznacz stronę

Szachy na Lichess | Recenzja platformy

W szachy można grać wszędzie – wystarczy łączność z Internetem. Zapaleni gracze, którzy szukają wirtualnej przestrzeni do rozgrywek szachowych, szybko trafiają na stronę Lichess. Prosto zbudowana platforma zaskakuje bogactwem treści. Oprócz możliwości gry z komputerem i innymi graczami, oferuje pomocne materiały treningowe i zaangażowaną społeczność. Przekonaj się, czy Lichess zasługuje na swoje miejsce wśród najpopularniejszych aplikacji szachowych!

Szachy na Lichess – graj, kiedy chcesz

szachy lichess

Pierwszym, co zobaczysz na stronie głównej Lichess, są warianty rozgrywek. W zakładce „Szybkie parowanie” można dołączyć do losowego gracza i stoczyć z nim partię szachową. Do wyboru są cztery tryby: Bullet, Blitz, Rapid i Classical. Różni je czas trwania rozgrywki.

Każdy gracz może ustalić własne tempo, rozpoczynając partię niestandardową. Pole do manewru jest naprawdę duże – na grę można przeznaczyć od 15 sekund do nawet 180 minut na gracza. Decydujesz także o tym, ile dodatkowych sekund otrzymuje gracz po wykonaniu ruchu.

lichess poczekalnia

Oprócz szybkiego parowania, na stronie głównej znajdziesz poczekalnię z partiami otwartymi przez innych użytkowników. Panuje tam ciągły ruch. Możesz grać o dowolnej porze bez obaw, że zastaniesz pustki w poczekalni. Wisienką na torcie są szachy korespondencyjne – opcja dla tych, którzy nie mają ochoty grać w czasie rzeczywistym. W ten sposób można rozgrywać wiele partii jednocześnie.

Nie czujesz się dość pewnie, by zmierzyć się z obcym graczem lub znajomym? Spodoba Ci się gra w szachy z komputerem. Lichess oferuje wszystko, czego potrzeba początkującym i zaawansowanym szachistom.

Trening szachowy na Lichess – doskonal strategię

lichess podstawy gry

Lichess to nie tylko darmowa platforma do gry w szachy. Choć nieustannie toczą się tam dziesiątki tysięcy rozgrywek, wielu użytkowników odwiedza stronę ze względu na materiały treningowe. Znajdziesz je w zakładce „Nauka”. Podstawy wiedzy uporządkowano w wygodnych kategoriach, które działają jak interaktywne mini-gry. Postęp zapisuje się na bieżąco – nawet bez logowania możesz wrócić do miejsca, w którym skończyłeś.

lichess zadania szachowe

Zadania szachowe uczą znajdowania najlepszych ruchów, a ćwiczenia prowadzą gracza przez różnorodne taktyki. Oprócz interaktywnych modułów można skorzystać z płatnej pomocy trenera lub poczytać opracowania. Kompendium wiedzy szachowej Lichess pomoże każdemu przejść z etapu początkującego aż do poziomu mistrza gry w szachy.

Czym wyróżniają się darmowe szachy Lichess?

społeczność lichess

Warto wspomnieć o dodatkowych zaletach, które czynią Lichess.org doskonałym miejscem do gry w szachy. Strona jest lekka i przejrzysta – łatwo znajdziesz to, czego szukasz. Platforma nie wymaga rejestracji i jest w pełni darmowa. Użytkownik może dołączać do klubów, udzielać się na forach i oglądać transmisje rozgrywek. Nieustannie rozgrywane są turnieje, w których można zawalczyć o pozycję w rankingu.

darmowe szachy po polsku lichess

Jeśli lubisz grać w szachy poza domem, czeka na Ciebie mobilna aplikacja Lichess. Rozgrywaj i analizuj partie szachowe w dowolnym miejscu – poświęcając kilkanaście minut dziennie, szybko opanujesz klasyczną grę towarzyską.

Trudno zarzucić platformie Lichess jakiekolwiek braki. Jest wszechstronna i prosta w obsłudze, dzięki czemu każdy miłośnik szachów wiele skorzysta na jej użytkowaniu.